Dlaczego tak bardzo kochamy Manchester?

  • -

Dlaczego tak bardzo kochamy Manchester?

Category : Artykuł

Manchester to miasto, które liczy nieco ponad 500 tysięcy mieszkańców, z tego blisko 4 % to Polacy, zatem w przybliżeniu wychodziłoby, że co 25 mieszkaniec Manchesteru to Polak. Nie ma w Wielkiej Brytanii żadnego innego miasta, które byłoby w taki ludny sposób zasiedlone przez Polaków. Natomiast biorąc po uwagę i wielkość miasta i wielkość aglomeracji miejskiej, jest to trzecie miasto, co do wielkości w Anglii, po Londynie i Birmingham. Jednakże przez Brytyjczyków Manchester jest uważany za drugą najważniejszą metropolię w Wielkiej Brytanii. A z czego wynika popularność tego miejsca wśród Polaków?

Manchester to również synonim osiągnięć przemysłowych i ekonomicznych. W 2007 roku miasto zostało uznane za najlepsze miejsce do rozpoczęcia działalności biznesowej. Stąd stwarza doskonałe warunki dla rozwoju własnej firmy, czy też rozwijania kariery zawodowej, jako pracownik. Dostrzegli to również Polacy masowo przyjeżdzający do tego miasta, osiedlający się tam i wiążący swoje i swojej rodziny życie z tym miejscem.

Obecnie Polacy w Manchesterze również w sposób znaczący zaakcentowali swoją obecność. W mieście postało kilkadziesiąt polskich sklepów, gdzie nasi rodacy mogą zaopatrzyć się w rodzimą żywność. Dzieci polskich imigrantów mają również możliwość pobierania nauki po polsku w jednej z trzech polskich szkół w Manchesterze. Od pewnego też czasu w mieście istnieje polski konsulat, więc wszystkie polskie sprawy urzędowe są do załatwienia na miejscu bez czasochłonnej wycieczki do Londynu. Powstają też polskie kluby, w których Polacy mają możliwość się spotkać, spędzić miło czas, przypomnieć sobie język ojczysty, a także skorzystać z oferty, jaką kluby oferują. Są to aktywności polegające na braniu udziału w kursach językowych, czy różnego rodzaju rozrywki kulturalne, w których może wziąć udział członek takiego klubu.

Manchester jest też znakomicie skomunikowany połączeniami lotniczymi z niemal każdym większym miastem w Polsce. Jest do zasługą prężnie działającego lotniska składającego się z trzech terminali. To też sprawia, że każdy Polak mieszkający w Manchesterze może się udać na wakacje nie tylko do Polski, ale również innych miast Europy. Dodatkowo każdy mieszkaniec Manchesteru ma w pobliżu dwa inne lotniska, do których jest niedaleko i bywa, że połączenia są nawet tańsze. Lotnisko w Liverpoolu z niektórych części Manchesteru jest nawet bliżej położone niż lotnisko Manchesteru. A bezpośrednie połączenie autobusowe powoduje, że dojazd do lotniska im. Johna Lennona nie sprawia żadnych trudności nawet, jeśli nie posiadamy samochodu. Trzecie lotnisko, położone niespełna godzinę jazdy od Manchesteru, to port lotniczy w Leeds. Zawsze, więc można znaleźć wolne miejsce na lot do ojczyzny i jest również wybór, jeśli chodzi o cenę biletu.

Natomiast samo życie, jak podają polscy mieszkańcy Manchesteru, w tym mieście, toczy się w nieco wolniejszy sposób niż w Londynie, jest też spokojniej i nie ma tak wielkiej rywalizacji w osiągnieciu celów zawodowych.

Manchester posiada również fantastyczne tereny do odpoczynku. Zaledwie 15 mil od centrum znajduje się park narodowy Peak District National Park. Powierzchnia tego parku wynosi 1404 km² i jest to pierwszy park narodowy, jaki został utworzony w Wielkiej Brytanii. Powstał tu też pierwszy długodystansowy szlak turystyczny o długości 431 km. Park jest jakby podzielony na dwie części Dark Peak, zdominowany przez rozległe, ciemne z natury wrzosowiska, oraz położony na południu White Peak, nazwą nawiązujący do białego wapiennego podłoża, obfitujący w jaskinie, głębokie doliny rzeczne oraz łagodne wzgórza z wapiennymi skałami i kamieniami młyńskimi wtórzącymi fantastyczne kształty.